Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavosti

Příspěvky

Kůň v I. a II. světové válce

16. 9. 2010

Také vás zamrazí, když vidíte válečný výjev, kde kromě lidské krve teče i krev koní, kteří spíš než jejich jezdci byli v bitvě naprosto nevinně, a přeci museli vyjet vstříc zranění či smrti? A jak tomu vlastně bylo v moderních dějinách a pokrokovém 20. století?

 

Jak naučit koně poslouchat na jméno?

16. 9. 2010

Těší Vás, když jdete kolem ohrady, kůň přiběhne a dožaduje se Vaší pozornosti? Je to radost. Jsou zvědaví, bádaví, rádi zkoumají, co je nového a především to, co máte v kapse. Proto využijeme pamlsků a radosti k učení nových věcí. Vyplatí se uplácet.
 

Koňský horoskop

16. 9. 2010

Koňský horoskop je sestaven na základě polohy planet sluneční soustavy, Země a Slunce, v měsíci narození koně. Slunce je největším zdrojem energie pro život na Zemi, proto tabulka koňských znamení vychází právě ze sluneční polohy. Sluneční znamení utváří okolo 70 % koňského charakteru. Přesto se nedá vycházet jen z níže popsaných charakteristik, protože ty jsou popsané bez ohledu na věk, podmínky a zdravotní stav.

 

Ženy ve Velké pardubické

16. 9. 2010

Snad každou dívku či ženu, která se věnuje koním napadlo, jaké by to asi bylo postavit se na start Velké pardubické - mezi pole nádherných koní nabitých energií a ovládaných muži. Pro téměř všechny ženy je to hezký, leč nedosažitelný sen. Ve Velké pardubické, nejtěžším a nejprestižnějším dostihu ve střední Evropě, dosud totiž startovalo pouze sedm žen, můžeme jim říkat třeba „sedm statečných".

 

Horsemanship

16. 9. 2010

Horsemanship, neboli přirozená komunikace, je výcviková metoda založená na principech chování koní ve stádě. Díky těmto principům se můžeme s koněm dorozumět jeho vlastní řečí. Koně nikdy nenaučíme mluvit naším jazykem, zato my se ten jeho naučit můžeme (alespoň ten neverbální).
 

Sedm her

16. 9. 2010

Sedm her je jakýsi  základní kámen výcvikového programu Pata Parelliho. Vycházejí z logiky loveného zvířete, a tak je můžeme využít k postavení přátelství a dominance. Hry pomáhají koni být mírnějším, elegantnějším, atletičtějším i odvážnějším. Podobají se vzájemným interakcím mezi koňmi ve stádě, a proto jsou tedy základem pro „přirozenou" komunikaci. Učí totiž člověka hovořit koňskou řečí.

 

Napojení (Join Up)

16. 9. 2010

Napojení koně na člověka je proces založený na komunikaci společným jazykem. Vše musí probíhat bez násilí, a úspěchu dosáhneme pouze tehdy, účastní-li se oba partneři dobrovolně.

 

Metody přirozené komunikace

16. 9. 2010

Přirozená komunikace, horsemanship, Pat Parelli, Honza Bláha, Václav Bořánek, Václav Vydra... Všechna tato jména slýcháme poslední dobou kolem sebe stále častěji. Čím to? Dalo by se snad říci: přirozená komunikace = trend dnešní doby? Snad. Jednou stranou koňáků vychvalována, druhými zatracována. Klady horsemanshipu už jsme vyzdvihli mnohokrát. Je však nutno kouzlo tohoto slova vynášet do takových výšin? Co si vlastně pod tou přirozenou komunikací představit? Musíme být nutně absolventi kurzu Honzy Bláhy, abychom se mohli stát skutečnými horsemany? Papírově jistě, avšak s koněm se můžeme přirozeně bavit jakkoliv, hlavně, aby nám rozuměl.

 

Metoda TTouch

16. 9. 2010

Masáž koní metodou TTouch, je blahodárná činnost, která aktivuje nervové buňky a nervová spojení v těle koně. Pomocí speciálních doteků se koně rychle uvolní, zbaví se stresu, ale i bolesti a zlepší se jejich tělesné vnímání i psychický stav. Tato metoda vznikla díky trenérce Lindě Tellington-Jones.

 

Přirozená křivost koně II.

16. 9. 2010

Abychom si lépe představili situaci, o které si budeme nyní povídat, musíme pochopit, co že to ta křivost koně vlastně znamená. Je to jako u lidí - někdo je pravák, další zase levák... Kůň je většinou křivý vlevo, tedy levá strana je dutá a pravá vyklenutá. Existují však i koně křiví vpravo.